Artykuły, Felietony, Nowości, Porady, Teksty

Nieruchomości

Off 21
Nieruchomości
1 vote, 5.00 avg. rating (92% score)

W polskim prawie wyróżnia się trzy rodzaje nieruchomości. Mianowicie chodzi o nieruchomości gruntowe, budynkowe oraz lokalowe. Nieruchomości gruntowe to takie, w których skład wchodzą oczywiście grunty oraz ich części składowe. Trzeba pamiętać, że częściami składowymi nie są budynki oraz lokale jeśli są one odrębnym przedmiotem własności. Nieruchomość gruntowa może występować pod dwoma rodzajami. Może być zabudowana lub niezabudowana. W skład nieruchomości gruntowej wchodzą na przykład urządzenia oraz nasadzenia, czyli drzewa oraz rośliny. W przypadku urządzeń oraz budynków by uznać je za elementy składowe muszą one spełniać określone warunki. Głównym kryterium jest ich nierozłączność z gruntem.

Oznacza to, że nie można ich odłączyć od niego bez ich uszkodzenia lub przekształcenia. Należy także pamiętać, że grunt to nie tylko ziemia. W jego skład wchodzi również przestrzeń, która znajduje się nad jego powierzchnią. Nieruchomości budynkowe to nic innego jak budynki oraz urządzenia, które w sposób trwały przypisane są do jednego z gruntu. Każda nieruchomość budynkowa nie może być odłączona od gruntu w sposób naturalny. Może się to odbyć jedynie przy okazji powstania jej uszkodzenia. Nieruchomości lokalowe są regulowane przez ustawę pochodzącą z dwudziestego czwartego czerwca 1994 roku. Ustawa ta reguluje dokładnie co można uznać za lokal mieszkalny. Jest to wydzielona ścinami w izba lub zespół izb w którym na co dzień mieszkają ludzie. Izby te muszą znajdować się w obrębie budynku. Przepis ten znajduje zastosowanie również w innych sytuacjach. Używany jest na przykład w przypadku samodzielnych lokali, których wykorzystywanie jest zgodne z przeznaczeniem na inne cele niż te mieszkalne. By doprowadzić do odrębnej własności lokalu konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego oraz dokonania wpisu do księgi wieczystej lokalu. Warto zapoznać się z charakterystyką każdego typu nieruchomości przed zakupem. Wtedy będziemy wiedzieć jakie prawa nam przysługują i jak możemy postępować w przypadku naszej nieruchomości.

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Mieszkania „pod klucz”

    Z uwagi na złą sytuacje na rynku nieruchomości , deweloperzy dwoją się i troją by zdobyć jak najwięcej klientów. Mimo, iż okres na kupowanie mieszkań jest w miarę dobry, ponieważ ceny sa nawet atrakcyjne, zainteresowanych jest jak na lekarstwo. Standardem wiec, staje się sytuacja, kiedy w ramach ceny mieszkania, sprzedający oferują wsparcie ze strony architektów….

  • Wnętrza i ich aranżacje

    Wiele sklepów oferuje nam przeróżne możliwości aranżacji wnętrz. Co roku albo kilka razy do roku mamy możliwość zmieniać wystrój naszych mieszkań, w zależności od naszych zachcianek. Przykładem mogą być Święta Bożego Narodzenia oraz Święta Wielkanocne. Są co roku i co roku przystrajamy nasz dom innymi ozdobami. Wymyślamy piękne dekoracje świąteczne, żeby nadać naszym domom świątecznej…